PAST NSW FORMULA VEE CHAMPIONS

Formula Vee - 1600cc Class

2019

Aaron Lee

2018

Michael Kinsella

2017

Craig Sparke

2016

Dylan Thomas

2015

Michael Kinsella

2014

Dylan Thomas

2013

Timothy Brook

2012

Daniel Reynolds

2011

Daniel Reynolds

2010

Daniel Reynolds

2009

Daniel Reynolds

2008

Adam Proctor

2007

Jason Cutts

2006

Ryan Simpson

2005

Ryan Simpson

2004

Michael Kinsella

2003

Jason Cutts

2002

David Cutts


Formula Vee - 1200cc Class

2018

Bernie Cannon

2017

Bernie Cannon

2016

Ray Cripps

2015

Stephen Butcher

2014

Mat Pearce

2013

Simon Thomsen

2012

Stephen Butcher

2011

Bernie Cannon

2010

Bruce Pearce

2009

Bruce Pearce

2008

Philip Contessa

2007

Dylan Thomas

2006

Ryan Stott

2005

Mitchell Abrahall

2004

Mat Pearce

2003

Steve Butcher

2002

Michael Kinsella

2001

Ben Porter

2000

Gary Ogden

1999

Phil Moyes

1998

Stephen Butcher

1997

Jason Cutts

1996

David Smith

1995

Stephen Butcher

1994

Scott Bargwanna

1993

Stephen Butcher

1992

Norm Azar

1991

Norm Johnstone

1990

Jay Foreman

1989

Steven David

1988

David Cutts

1987

Ken Taylor

1986

Bernie Haehnle

1985

Bernie Haehnle

1984

Bernie Haehnle

1983

Frank Kleinig

1982

Frank Kleinig

1981

Steve Swain

1980

Greg McCombie

1979

Paul McDonald

1978

Bernie Cashin

1977

Doug Angus

1976

Graham Engel

1975

Graham Engel

1974

Ralph Scholfield

1973

Dennis Riley

1972

Damon Beck

1971

Enno Buesselman

1970

Bernie Haehnle

1969

Bernie Haehnle

1968

Ken Goodwin

1967

Terry Quartly

 

THE STEWART MCCOLL SPORTSMANSHIP AWARD

The Stewart McColl Sportsmanship award aims to pay an everlasting tribute to Stewart McColl and the enormous contribution he and his family made to the category IN SUCH A SHORT TIME. The award also aims to recognise the same desirable attributes in a young and upcoming Formula Vee driver and his/her family in an effort to encourage and support their strive for success.


Criteria

Young driver with ambition to go further

Must be in first 1-3 yrs racing in the category

Family oriented participation

Participation in majority of calendar events

Never give up spirit

Possible club assistance

Demonstrate and display great passion for competing



2003

Ryan Stott & Family

2004

John Mostyn & Family

2005

Ryan Simpson & Family (Jacer)

2006

Mitchell Abrahall & Family (Polar)

2007

Luke Warner & Family (Spectre)

2011

Rodney French & Family (Stinger)

2012

Corinne Perry & Family

2014

James & Stephen Horne

2015

Simon Pace & Family

2016

Murdoch Family

2018

Charlton Family

 

HOT SHOTS YOUNG RACER OF THE YEAR AWARD

1997
Jason Cutts
1998
Phil Moyes
1999
Tammy Douglas
2000
Benjamin Porter
2001
Glenn Firth
2002
Michael Kinsella
2003
Ryan Stott
2004
Adam Proctor
2005
Ryan Simpson (Jacer)
2006
Ryan Stott (Jacer)
2007
Ryan Simpson (Jacer)
2008
Daniel Reynolds (Sabre)
2009
Aaren Russell
2011
Lachlan Higgins
2012
Lachlan Higgins
2017
Lachlan O’Hara
2019
Angus McDonald

 

DIAMOND TROPHY
BEST PERFORMER IN HIGHER CLASSES

1964
Leo Geoghan Lotus 32
1965
Leo Geoghan Lotus 32
1966
Leo Geoghan Lotus 39
1967
John Harvey Repco Brabham
1968
Leo Geoghan Lotus 39
1969
Leo Geoghan Lotus 39
1970
Max Stewart Mildren Waggot
1971
Max Stewart Mildren Waggot
1972
Robert Muir Lola T300
1973
Leo Geoghan Birrana 273
1979
Graham Engel
1980
Frank Burke
1985
B Haehnle, S Cramp
1986
Peter Verheyen
1987
Peter Verheyen
1988
Rohan McArthur-Onslow
1989
Rohan McArthur-Onslow
1990
Donated to FVA NSW by Leo Geoghan
1990
David Cutts, Arnold Rigby
1994
Jason Bargwanna
1998
Stewart McColl
2002
Philip Moyes
2005
John Mostyn
2008
Ryan Simpson
2015
Aaren Russell
2016
Jon Collins
2018
Ben Porter
2019
Tim Brook

 

BEST PRESENTED CAR AND PIT CREW

1991
Norm Johnston
1992
Chris Cummins
1993
Paul Sewell
1994
Scott Bargwanna
1995
Jeff Gibson
1996
Phil Moyes
1997
Phil Moyes
1998
Phil Moyes
1999
Edan Fleming
2000
Joe Zorantanello
2001
Benjamin Porter
2002
Adam Proctor
2003
The Stott Family (Jacer)
2004
Lyall Moyes (Jacer)
2005
Ian Chivas (Jacer)
2006
Mitchell Abrahall (Polar)
2007
Greg Stott (Mako)
2008
Chris Purvis (Polar)
2009
Simon Pace (Mako)
2010
Daniel Reynolds (Sabre)
2011
Darren Williams (Jacer)
2012
Daniel Reynolds (Sabre)
2013
Simon Pace (Mako)
2014
Darren Williams (Jacer)
2015
David Cutts (Jacer)
2016
Daniel Stein (Sabre)
2018
Aaron Pace

 

PRESIDENTS SHIELD

1977
John Fabiszewski
1978
John Fabiszewski
1979
K Hutchison / P Williamson
1980
Suzi Corrigan
1981
Terry Smith
1982
Geoff Selby
1983
Terry Smith
1984
P Williamson
1985
Len Taylor
1986
Neil Turner
1987
Neil Turner
1988
Arnold & Lindy Rigby
1989
Ray Filetti
1990
Frank Kleinig
1991
Peter Williamson
1992
Committee
1993
Tracey Taylor
1994
Ian Lee
1995
Mark McHenry
1996
Jason Cutts
1997
Greg Hepburn
1998
Ian Chivas
1999
Greg Hepburn
2000
Lyall Moyes
2001
Laura Campbell / Ray Filetti
2002
Ian Chivas / Ian Lee
2003
Ray Filetti / Ian Chivas / Paul Corcoran
2004
Laura Campbell
2005
Laura Campbell
2005
Bruce Colbey
2006
Leigh Porter
2007
Leigh Porter
2008
Leigh Porter
2009
Anthony Cavanagh
2009
Dean Cavanagh
2009
Darren Williams
2009
Mark Williams
2010
Tim Brook
2011
Ray Filetti
2012
Garry Hook
2013
Ray Filetti
2014
Ray Filetti
2015
Ray Filetti
2016
Harrison Family
2017
Simon & Craig Thomsen
2018
Dylan Thomas
2019
John McDonald

 

PIT CREW OF THE YEAR AWARD

1987
Ben McCombie
1988
Lynne Cutts
1989
Lindy Rigby
1990
Mark Taylor
1991
Nicola Denis Seb
1992
Uncle Al
1993
Kerry Butcher
1994
Andrew Cooper
1995
Teams Gibson & Jones
1996
Team Ogden
1997
Laura Campbell
1998
Marilyn & Toni Smith
1999
Team Ogden
2000
Alan Cutts
2001
Paul Watts
2002
Edan Fleming
2003
Adam Proctor & Crew
2004
Team Proctor
2005
Edan Fleming, Alan Cutts
2006
Lyall Moyes
2007
Jeff Young
2008
Jeff Young
2009
Robyn & Chris Reynolds
2010
David Swan
2011
Tim Beard (Rimy)
2012
Aaron Pace
2013
Rebecca Donnelly
2014
CXC Pit Crew
2015
Bruce Kinsella
2016
Robyn & Chris Reynolds
2017
Craig Thomsen
2018
Bruce Kinsella
2019
Alan Mewburn

 

GARY POWER ROOKIE OF THE YEAR AWARD
FOR BEST PERFORMING NEW COMPETITOR

1988
Arnold Rigby
1989
Jay Foreman
1990
Adam Nicholas
1991
Brett Turner
1992
Jason Cutts
1993
Scott Bargwanna
1994
Tyler Mecklem
1995
Jeff Gibson
1996
Phil Moyes
1997
Greg Douglas
1998
Tammy Douglas
1999
Clem Fama
2000
Benjamin Porter (Kestrel)
2001
Adam Proctor (Manta HT)
2002
Simon Movillas (Jacer)
2003
John Mostyn (Sabre)
2004
Mathew Pearce (Jacer)
2005
Mitchell Abrahall (Elfin NG)
2006
Lucas Eddey
2007
Dylan Thomas
2008
Aaren Russell (Stinger)
2009
Kent Shepherd (Stealth)
2010
Corinne Black (Sabre)
2011
Stephen Cannon (Nimbus)
2012
Bruce Perry (Spectre)
2013
Simon Thomsen (Stinger)
2014
Craig Sparke (Jacer)
2015
Aaron Pace (Jacer)
2016
Sage Murdcoh
2017
Lachlan O’Hara
2018
Paul Charlton
2019
Luke Collett

 

MOST IMPROVED DRIVER

1988
Arnold Rigby
1989
Jay Foreman
1990
Adam Nicholas
1991
Brett Turner
1992
Jason Cutts
1993
Scott Bargwanna
1994
Tyler Mecklem
1995
Jeff Gibson
1996
Phil Moyes
1997
Greg Douglas
1998
Tammy Douglas
1999
Clem Fama
2000
Benjamin Porter (Kestrel)
2001
Adam Proctor (Manta HT)
2002
Simon Movillas (Jacer)
2003
John Mostyn (Sabre)
2004
Mathew Pearce (Jacer)
2005
Mitchell Abrahall (Elfin NG)
2006
Lucas Eddey
2007
Dylan Thomas
2008
Aaren Russell (Stinger)
2009
Kent Shepherd (Stealth)
2010
Corinne Black (Sabre)
2011
Stephen Cannon (Nimbus)
2012
Bruce Perry (Spectre)
2013
Simon Thomsen (Stinger)
2014
Craig Sparke (Jacer)
2015
Aaron Pace (Jacer)
2016
Sage Murdcoh
2017
Lachlan O’Hara
2018
Paul Charlton
2019
Luke Collett

 

CLUBMAN AWARD FOR MOST CONSISTENT COMPETITOR AND CLUB CONTRIBUTOR

1999
Ray Filetti
2000
Ian Lee
2001
Darren Mason
2002
Douglas Family
2003
Kevin Humphrey
2004
Morgan Freemantle
2005
Lyall Moyes
2006
Bruce Colbey
2007
Leigh Porter
2008
Phillip Contessa
2009
Leigh Porter
2010
Michael Kinsella
2011
Leigh Porter
2012
Gary Ogden
2013
Dylan Thomas
2014
Morgan Freemantle
2015
Simon Pace
2016
John McDonald
2017
Simon Thomsen
2018
John McDonald
2019
John McDonald

 

ALAN BIRMINGHAM MEMORIAL SHIELD
FOR CLUB CONTRIBUTION

1984
Ken Taylor
1985
Bob David
1986
Len Taylor
1987
Colin Symons
1988
Gerard care
1989
Rob Riley
1990
Gary Quartly
1991
Craig Bradshaw
1992
Ray Grenles
1993
Damon Beck
1994
Ken O’Keefe
1996
Gavin Magee
1997
Laura Campbell
1998
Ray Filetti
1999
Laura Campbell
2000
Laura Campbell
2001
Bruce Colbey
2002
John Fabiszenski
2003
Ian Chivas
2004
Bob Proctor
2005
Kevin Humphrey
2006
Ian Chivas
2007
Ian Chivas
2008
Leigh Porter
2009
Sue Cannon
2010
Sue Cannon
2012
Colin Contessa
2013
Elizabeth Porter
2014
Col Merz
2015
Ray Filetti
2016
Ray Filetti
2017
Ray Filetti
2018
Liz Porter
2019
Clyde Lee

 

©2020 by Formula Vee NSW. Proudly created with Wix.com